GROUND ZERO Airsoft Events
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


GROUND ZERO Airsoft Events
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Banca de Idei

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Ghost Leader

Ghost Leader


Loc. : Sibiu / RO
Varsta : 44
masculin Taur

Banca de Idei Empty
MesajSubiect: Banca de Idei   Banca de Idei Icon_minitimeJoi Mai 30, 2013 11:25 am

idei de imbunatire a forumului
idei de sectiuni noi
idei de implementat in jocuri
etc

Nu va sfiiti!


Ultima editare efectuata de catre Ghost Leader in Dum Mar 08, 2015 10:23 am, editata de 1 ori
Sus In jos
http://eveniment.6mm.ro/
Ghost Leader

Ghost Leader


Loc. : Sibiu / RO
Varsta : 44
masculin Taur

Banca de Idei Empty
MesajSubiect: Re: Banca de Idei   Banca de Idei Icon_minitimeVin Iun 21, 2013 2:25 am

spicuite din discutia cu Tudor/CAM pe facebook:

tibi zica in ceva vreme ... "ba .. faci un event ... si creezi misiuni pe loc ... de exemplu ... ai un sniper scouter in baza adversa .. de ata vreme ... il suni pe comandantul din baza adversa si ii zicic sa iasa la geam ... la ora cutare ca o sa i raneasca cineva .. omul se conformeaza. .. la sniper ii zici ca la ora cu tare ... rebuie sa iasa liderul sa verifice .. drac stie ... daca s-au facut schiburile de garada si sa il angajeze 



[ltr]trage odata ... liderul cade jos ... bodigurazii sar peste el ... garda face search and destroy .. sau capture ... si uite o poveste foarte faina din nimic[/ltr]



[ltr]si dai in statie ca liderul a fost ranit foarte grav .. da traieste ... faci o executie filmata a sniperului ... second in comand tine un speech de instigare la lupta in baza ... lumea urla si gata .. WAR is on
zicea tibi (asta nu-i prost ... cred ca are prea mult timp liber) ca ar trebui sa selectezi squaduri .. cand se fac factiunile ... si zic squaduri pentru ca si lor e mult mai usor sa se coordoneze .. si tie ti-e mai usor sa ii coodrdonezi care sa mearga sa isis faca sat .. siecare factiune cu satul lui ... faci corturi din naion ... daca nu e periculos .. sa isis faca si torte ce sa le prinda de copaci pe timul noptii ... bine e priculos ... si sa isi faca fiecare satul cu tot ce ii trebe .. popota ... locuri de distractii .. poa sa isis duca si femeile la event
asta legat de baze ... eventurile tin ele 40 de ore ... dar jocul efectiv e de 10-12 ore ... poate pentru unii ceva mai mult 
dar in restul timpului ai ceva de facut ... daca baza e bine facuta .. stai cu drag in garda cand esti obosit ... daca esti obez si nu mai poti umbla .. te pui la o tabla ... un poker ... organizezi un tir dinamic intre factiuni .. fieare factiune cu 3 oameni desemnati
un fel de olimpiada pe perioada de raboi ... sau dai perioada de pace cateva ore ... si atunci sa lucreze doar serviciile secrete ... ce stiu eu .. cateva squaduri


in peroada de pace .. esti extremd e sociabil .. vorbesti cu toti .. dai de baut ..tragi adversarul de limba .. fara sa stie

dupa 2 ore .. inscenezi ceva ... si gata .. WAR
functionam pe ideea conspiratiilor ... chiar daca nu se inatmpla .. cine o sa stie ... sici ca ai spion in baza adversa .. si ca a sustras idei .. chiar daca nu e adevarat ... sici ca scoutul tau a vazut miscare nustiununde .. chiar daca tu defapt te intelegi prin telefon cu celalalt lider ... nimeni nu o sa stie ,... toti or sa traiasca in mist ... oamenii or sa fie terorizati degeama ... si asa conduci lumea Smile)
astea sunt lucruri de ansamblu .. asta se preuspune ca ai oameni care sunt dornici se joc ... si acum vine partea grea ... trebuie sa ii tii pe toti excitati ... trebuie sa le dai de facut la fiecare cateceva .. daca sunt pe squaduri ... ti-e mai usor ... dai la squad .. si ei se descurca in organizare .. ca vor fi undeva la 4-7 oameni[/ltr]
Sus In jos
http://eveniment.6mm.ro/
Ghost Leader

Ghost Leader


Loc. : Sibiu / RO
Varsta : 44
masculin Taur

Banca de Idei Empty
MesajSubiect: Re: Banca de Idei   Banca de Idei Icon_minitimeMar Oct 15, 2013 10:07 am

traiasca jupanu' Ballin!
Sus In jos
http://eveniment.6mm.ro/
Snake!

Snake!


Loc. : Cluj Napoca
Varsta : 39
masculin Pesti

Banca de Idei Empty
MesajSubiect: Re: Banca de Idei   Banca de Idei Icon_minitimeMier Oct 16, 2013 2:11 am

Idei:

- la puscariasi sa fie cate un lider in fiecare corp care sa detina o suma de bani mare ... o suma de bani care si fie pentru tot felul de actiuni de genul mita
- ca in orice puscarie care se respecta .. sa se poata face desposedari de bunuri sb amenintarea armei. Prin deposedari de bunuri ma refer strict la bani
- daca e sa fie bataie intre corpuri .. ast sa fie una din motivele pincipale .. banii din celalalt corp
- propun ca orice puscarias de rand/gardian sa aiba asupra lui (bani primiti de la organizator) cateva zeci de keta. Pentru ca mita sa fie de ordinul sutelor si omul sa fie multumit de bani.
- gardienii (care evident or sa faca garda cu turele) sa fie perchezitionati macar o data in timpul jocului. Daca e posibil .. sa fie perchezitionati individual dar sa fie informati ca toata lumea a fost perchezitionata ... e doar o rutina. Eventual ca sa ii inducem ideea ca toata lumea e perchezitionata si ca nu a fost dat in vileag. Inainte sa intre el la perchezitii sa iasa un "actor" de la perchezitii ... sa se vada clar ca a fost perchezitionat.
- gardienii prinsi cu sume mult mai mari decat cele declarate sa fie confiscati si eventual tinuta o mica morala + un avertisment. A 2-a abatere .... jail.
- banii sa se intoarca in puscarii ... binenteles totul sa se faca in mare secret.
- de preferat ca puscariasii sa joace doar la secundare/shotgunuri/smg-uri sub 110m/s ca sa nu fie atat de mult firepower din partea lor. Eventual lasati cativa puscariasi cu DMR-uri .. dar astia sa fie limitati doar in/pe cladirea din care fac parte si sa angajeze oamenii din sau de pe cladirile vecine sau sa poata sa angajeze si oamenii din afara cladirilor dar sa respecte medul. RECAPITULARE la puscariasi DMR-isti au voie cu DMR dar sunt foarte limitati in deplasare. Au voie sa stea doar in/pe cladirea din care fac parte si sa angajeze pe oricine atata timp cat respecta medul +5m. Evident nu au voie sa angajeze din cladirea lor in cladirea lor (sper ca are sens ce am zis).
- gardienii sa joace la primare ... asta fiind avantajul lor, putini la numar dar cu mult firepower
- la sfarsit de joc ... cel care are cei mai multi bani la el .. sa fie anuntat ofocial de catre organizator si sa primeasca felicitari pt ca a fost cel mai "street smart" si i-a facut pe restu de bani. Si sa primeasca o bere din partea organizatorului la "masa festiva". Asa stimulam oamenii sa stranga banii si sa faca cat mai multi.
- cu ocazia asta putem sa bagam si minigames in puscarii. Poker, mingi la galeata pe bani.


Cam atatt deocamdata ... mai bag daca mai vin idei

Sus In jos
Alex Lakotiti




Loc. : Cluj-Napoca
Varsta : 37
masculin Fecioara

Banca de Idei Empty
MesajSubiect: Re: Banca de Idei   Banca de Idei Icon_minitimeMier Oct 16, 2013 5:43 am

cam complicată chestia asta cu banii
Sus In jos
http://www.falcons-airsoft.ro
Alex Lakotiti




Loc. : Cluj-Napoca
Varsta : 37
masculin Fecioara

Banca de Idei Empty
MesajSubiect: Re: Banca de Idei   Banca de Idei Icon_minitimeMier Oct 16, 2013 5:45 am

dar dacă reuşim să o facem pe înţelesul tuturor, să fie clar, cre că o să fie un succes
Sus In jos
http://www.falcons-airsoft.ro
Snake!

Snake!


Loc. : Cluj Napoca
Varsta : 39
masculin Pesti

Banca de Idei Empty
MesajSubiect: Re: Banca de Idei   Banca de Idei Icon_minitimeMier Oct 16, 2013 6:57 am

Alte idei:

- sa existe o carcera in cladirea directorului, toti care sunt trimisi la carcera sa fie retinuti o ora
- aici ar intra: gardienii prinsi a 2-a oara cu mita sau cu altfel de chestii ilegale
                   puscariasi care au fost inscenati sau predati de liderii mafioti aflati in cladirile cu celule
- sa existe o "banca" condusa de mafie, care sa dea bani detinutilor care cer, cu conditia ca astia sa aduca banii inapoi + dobanda in cateva ore (la intelegerea bancii).
- gardienii sa aiba un salar/ora de ex: 50-100keta/ora.
- pe masa directorului sa fie o lista cu nick-urile jucatorilor si numerele lor de telefon, e foarte posibil sa am nevoie de anumite numere de telefon pe care nu le am acum si poate imi gasesc un gardian care sa imi porcure un numar de telefon de pe listele alea contra cost ... lista aia sa nu fie accesibila gardienilor .. dar daca sunt inventivi si il prind pe director plecat ... poate dau un ochi in dosar si fac rost de numarul respectiv
Sus In jos
Alex Lakotiti




Loc. : Cluj-Napoca
Varsta : 37
masculin Fecioara

Banca de Idei Empty
MesajSubiect: Re: Banca de Idei   Banca de Idei Icon_minitimeJoi Oct 17, 2013 4:47 am

Orice puşcărie are o infirmerie.
Să existe o infirmerie, într-una dintre clădiri, sau câte una în ambele clădiri, respectiv clădirea 1 şi clădirea 2.
Infirmeria să aibă un preţ (de ex. 30000).
În infirmerie să fie prezenţi tot timpul 4 gardieni.
Accesul deţinuţilor în infirmerie, strict interzis.
La un moment dat, deţinuţilor li se oferă posibilitatea "cuceririi" infirmeriei... prin luptă, sau constrangerea / mituirea celor 4 gardieni.
După ce infirmeria aparţine puşcăriaşilor, va deveni un loc de respawn, iar aici respawn-ul se face la 5 puşcăriaşi morţi sau mai mulţi.
(Respawn-ul celălalt, care este by default să fie la 5 - 10 min şi se poate lăsa activ şi după cucerirea infirmeriei, însă rămâne aceeaşi regulă de 5 - 10min... cred că 10 min nu e aşa mult, însă suficient pt a determina cucerirea infirmeriei)
Banii proveniţi din cucerirea infirmeriei se împart între puşcăriaşii care au cucerit-o sau rămân în contul "bandei" care a cucerit infirmeria şi mai departe este treaba liderului de badă ce face cu banii, cum îi foloseşte sau dacă îi împarte şi celorlalţi de sub comanda lui.


Ultima editare efectuata de catre Alex Lakotiti in Joi Oct 17, 2013 4:58 am, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.falcons-airsoft.ro
Ballin

Ballin


Loc. : Sibiu
Varsta : 37
masculin Capricorn

Banca de Idei Empty
MesajSubiect: Re: Banca de Idei   Banca de Idei Icon_minitimeJoi Oct 17, 2013 4:54 am

tere ideea cu numerele de telefon. s-ar putea sa fie foarte utila la un moment dat in timpul jocului bounce la fel si cea cu armele secundare la puscariasi, doar ca s-ar putea sa nu fie prea multi dispusi sa joace doar la secundara
Sus In jos
Snake!

Snake!


Loc. : Cluj Napoca
Varsta : 39
masculin Pesti

Banca de Idei Empty
MesajSubiect: Re: Banca de Idei   Banca de Idei Icon_minitimeMier Oct 23, 2013 10:32 am

cu siguranta gardienii or sa fie mai bine echipati ca si noi si probabil or sa aiba si scuturi. M-am gandit ca ne-ar ajuta s fim ingeniosi atunci cand or sa vina sa ne calmeze in puscarie. Ma gandesc ca ne-ar ajuta niste cartoane mari ( ca sa putem acoperii geamurile), ca in momentul atacului lor, sa facem bezna in cladire si sa facem foarte multa galagie. Sigur or sa se sperie si o sa avem sanse mai mari sa ii desprindem unii de altii si sa ii executam pe rand.


Fuck the Police!!!!!!
Sus In jos
Snake!

Snake!


Loc. : Cluj Napoca
Varsta : 39
masculin Pesti

Banca de Idei Empty
MesajSubiect: Re: Banca de Idei   Banca de Idei Icon_minitimeMier Oct 23, 2013 10:42 am

sper ca gardienii nu citesc asta ...



Fuck the police, again!!!
Sus In jos
Ballin

Ballin


Loc. : Sibiu
Varsta : 37
masculin Capricorn

Banca de Idei Empty
MesajSubiect: Re: Banca de Idei   Banca de Idei Icon_minitimeJoi Oct 24, 2013 7:12 am

Asa Snake, da tot afara din casa Very Happy
Ce alte planuri mai aveti?
sunt numai ochi si urechi Twisted Evil 
Sus In jos
Snake!

Snake!


Loc. : Cluj Napoca
Varsta : 39
masculin Pesti

Banca de Idei Empty
MesajSubiect: Re: Banca de Idei   Banca de Idei Icon_minitimeLun Oct 28, 2013 2:54 am

Sunt niste dispozitive de cautare de genul asta dar mult mai ieftine https://www.mormota.ro/alpinism-piolet-coltar/dispozitive-de-c/dispozitiv-de-cautare-in-avalansa-pieps-dsptour.html


Dispozitivul de care zic eu are niste cipuri separate de marimea unei monede. Ideea e sa se planteze cipurile respective pe diferite persoane de interes din timpul evenimentului. De exemplu (in cazul OP RIOT) sa se planteze astfel de dispozitive pe diferiti oameni cheie din joc. Metodele de plantare variaza si sine de imaginatia fiecaruia. RECOMAND totusi ca inainte ca cipurile sa fie plantate pe diferite persoane de interes, sa fie marcate (scris ceva pe ele/lipit stikere) care sa precizeze ca sunt obiecte de recuzita a respectivului event. Asta in cazul in care cel "marcat" da de el si nu stie exact ce sunt.
Sus In jos
Lego




Loc. : Cluj-Napoca
Varsta : 35
masculin Rac

Banca de Idei Empty
MesajSubiect: Re: Banca de Idei   Banca de Idei Icon_minitimeLun Noi 18, 2013 2:16 pm

Snake! a scris:
Sunt niste dispozitive de cautare de genul asta dar mult mai ieftine https://www.mormota.ro/alpinism-piolet-coltar/dispozitive-de-c/dispozitiv-de-cautare-in-avalansa-pieps-dsptour.html


Dispozitivul de care zic eu are niste cipuri separate de marimea unei monede. Ideea e sa se planteze cipurile respective pe diferite persoane de interes din timpul evenimentului. De exemplu (in cazul OP RIOT) sa se planteze astfel de dispozitive pe diferiti oameni cheie din joc. Metodele de plantare variaza si sine de imaginatia fiecaruia. RECOMAND totusi ca inainte ca cipurile sa fie plantate pe diferite persoane de interes, sa fie marcate (scris ceva pe ele/lipit stikere) care sa precizeze ca sunt  obiecte de recuzita a respectivului event. Asta in cazul in care cel "marcat" da de el si nu stie exact ce sunt.
Tu vorbesti de RFID. Da sunt, iti pot face si eu unul in bani putini, chestia e ca au o raza mica de "citire".

Tag-uri sunt cate vrei, de toate formele si marimile, inclusiv stickere. https://www.sparkfun.com/products/11319

Problema e ca trebuie sa aduci cititorul la vreo 2-3 cm de tag, cam ca la interfon.

Sunt si cititoare de putere, dar sunt mai scumpe. http://www.ebay.com/itm/AS3992-UHF-Long-Distance-RFID-Reader-Writer-ISO18000-6C-Development-Kit-/170846290776
Sus In jos
Continut sponsorizat





Banca de Idei Empty
MesajSubiect: Re: Banca de Idei   Banca de Idei Icon_minitime

Sus In jos
 
Banca de Idei
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Banca de Idei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
GROUND ZERO Airsoft Events :: EVENIMENTE VIITOARE :: GROUND ZERO 8 // Zulu Down-
Mergi direct la: